Svenske seniorens succé skapar eko i hela världen
Möt den här 66-åringen, som har en entusiasm som fullständigt golvar en!
Erik Ahlström bor i en sommarstuga utanför Arninge norr om Stockholm, och därifrån leder han sin världsomspännande miljörörelse, som fått priser och utmärkelser man bara kan drömma om. En av de senaste är också en av de finaste: han är ”Sveriges miljöhjälte 2025”, utnämnd av Världsnaturfonden WWF.
Denne sprudlande senior fanns också med på 60plusbankens stora gala ”Mest lovande över 60” i våras.
Med sin rörelse Plogga har han befriat jorden från tusentals ton skräp.
Det är egentligen så enkelt: plocka upp skräp från naturen när du är ute och rör på dig. Plocka och jogga. Det blir plogga. Ett ord som blivit ett internationellt begrepp.
Jag har jagat Erik över halva jorden under ett par veckor. Ena stunden är han i Indien och ploggar, veckan efter i Uzbekistan.
Ploggare organiserar sig överallt. För nerskräpningen är en global katastrof. Och den största boven är all plast som hamnar i naturen. Och så småningom i vattnet.
-År 2050 kommer haven att innehålla mer plast än fisk, varnar Erik.
-Redan i dag finns det mikroplaster i all fisk. Och förr eller senare hamnar den i människan.
Så Erik har också initierat kajakploggning. Han visar bilder där skräpplockare paddlar fram med kanoten överfull av plastskräp.
Men all plast kommer från land från början. Och där kan man samla upp den på alla möjliga sätt, ensam eller i grupp. När man går, joggar, springer, cyklar, letar svamp, fågelskådar, shoppar, jagar, orienterar, rastar hunden, fotograferar, plockar blommor.
-Förr var det kanske lite skämmigt att plocka upp och samla ihop andra människors skräp, säger Erik. Så ska ingen känna i dag. Man ska vara stolt. Och samla skräp med glada miner. Vi har väldigt kul när vi ploggar flera stycken tillsammans.
-Böj dig ner, och gör det med ett leende, brukar jag säga.
Det hela började när Erik i yngre dar var ute och cyklade och slogs av hur skräpigt det var överallt. Han bestämde sig för att göra något åt saken.
"Förr var det kanske lite skämmigt att plocka upp andra människors skräp. Så ska ingen känna i dag. Man ska vara stolt."
En person kan ju inte göra någon jätteskillnad. Men när folk över hela världen ansluter sig märks skillnaden. Och lättare blir det när man gör det med glädje. T.ex. genom att tävla. Vem har plockat upp flest plastflaskor i dag? Vem har hittat det märkligaste skräpet?
100 länder har anslutit sig till ploggandet. I Japan, exempelvis, finns 100 organiserade ploggargrupper. Ett fantastiskt resultat av en svensk kille på 66 vårar. Som bland mycket annat kan läsa i tyska medier att ”hans världsomspännande succérörelse räddar jorden”.
Inte dåligt…
Eriks dröm är att barn och ungdomar ska se det som en självklarhet att ta vara på skräpet.
-Jag önskar att skolorna tar upp det på schemat. Att ploggning blir ett ämne för alla.
Att motion och miljö slås ihop är inte helt vanligt. Erik:
-Det finns ju massor av idrottsorganisationer och massor av miljögrupper. Men Plogga är unik genom att vara både-och.
När man joggar eller springer, som så många gör idag, borde man tänka så här, menar han: ”Du aktiverar fötter och ben. Men du har ju händer och armar också. Använd dem, förslagsvis till något nyttigt”.
Men vi som numera har joggat färdigt, hur kan vi bidra? Undrar en stel och ledbruten senior.
-Haha, det finns effektiva plockpinnar man kan använda.
Man kommer inte undan, med andra ord. Och så är det alltså väldigt kul att göra något bra. Alla kan bidra på något sätt.
Låt oss göra den här sommaren till en härlig skräpplockarsäsong, eller som Erik vill att det ska heta: ploggarsäsong.
Med det gör krönikorna ett uppehåll till mitten av augusti. Men då hörs vi igen.
Trevlig sommar!
